Democracy beyond borders- O projekcie
supported by International Visegrad Fund
Demokracja ponad granicami
O projekcie:
V4 Gen Mini-Grants
Tytuł projektu: „Democracy beyond borders”/ „Demokracja ponad granicami”
Organizacje:
Organizacja wnioskująca: Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Zatorze
Organizacja partnerska: Základná škola, Bernolákova ulica 1061, Vranov nad Topľou na SłowacjiMobilności uczniów i nauczycieli:
W ramach realizacji projektu „Demokracja ponad granicami” planowane są dwa 5-dniowe wyjazdy uczestników. Pierwsza mobilność odbędzie się w Základná škola, Bernolákova ulica 1061, Vranov nad Topľou na Słowacji, a druga w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Zatorze.Vranov nad Topl’ou, Słowacja (23-27.09.2024)- wyjazd 16 uczniów i 2 nauczycieli z ZSO Zator
Zator, Polska (21-25.10.2024)- przyjazd 16 uczniów i 2 nauczycieli ZS Vranov nad Topl’ou.Podczas wizyt uczestnicy będą brać udział w wydarzeniach demokratycznych – takich jak wybory, debaty, dyskusje publiczne na tematy związane ze współczesnymi problemami – takimi, jak ochrona środowiska, sztuczna inteligencja i pokój na świecie. Planowane są także lekcje na żywo na temat aktywnego obywatelstwa lokalnego, wizyty w Urzędzie Miejskim, spotkania z przedstawicielami samorządu w obu szkołach partnerskich.
Organizacja partnerska:
Základná škola, Bernolákova ulica 1061, Vranov nad Topľou Szkoła partnerska odegra kluczową rolę w projekcie – ponieważ jest szkołą dobrze rozwiniętą pod względem koncepcji aktywnego uczenia się, doświadczoną we współpracy ponadnarodowej i aktywnie współpracującą z władzami lokalnymi, wyróżnia się pod względem jakościowym, merytorycznym i nowoczesnym zapleczem.Grupa projektowa:
Ideą projektu jest stworzenie przez uczniów wyimaginowanego kraju. W projekcie udział wezmą 2 zespoły: z Polski i Słowacji (w sumie około 40 uczniów w wieku 12-14 lat).
Cele:
Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania uczniów i udziału w procesach demokratycznych, ułatwienie dialogu na tematy współczesnego świata, konkursy debat, parlamenty i zaangażowanie społeczne. Uczestnicy stworzą własne prawa, konstytucję, hymn, flagę i rząd i zaprezentują je na wspólnym blogu projektu. Obydwa zespoły partnerskie będą dzielić się odpowiedzialnością za główne zadania projektu ze względu na harmonogram projektu. Na początek założą bloga projektu i stronę w mediach społecznościowych w celu szerokiej promocji. Podczas wizyt w Polsce i na Słowacji stworzą i zagłosują na logo i flagę swojego kraju, będą współpracować nad hymnem i ustawami konstytucyjnymi, a także zorganizują demokratyczne wybory do rządu swojego kraju. Zorganizują także konkursy debat dotyczące zagadnień środowiskowych i współczesnego świata, takich jak sztuczna inteligencja czy pokój na świecie.
Główne wspólne wydarzenia:Dni Wyborów we Vranov
Dni Niepodległości w Zatorze
Okres realizacji projektu: 01.06.2024 – 30.11.2024Nauczyciel koordynujący: Magdalena Szarek-Witek, ZSO w Zatorze
Supported by International Visegrad Fund